Υποστηρίζοντας το Πλατανόδασος στη γειτονιά μας τη σχολική χρονιά 2023-’24

Ένα φιλόδοξο σχέδιο εκπονείται τελευταία στο γειτονικό Πλατανόδασος, Δαφνών Προαστίου. Με την πρωτοβουλία του κ. Τζων Χάρισον, γεωπόνου, τις εθελοντικές και ακούραστες προσπάθειές του, αλλά και τη συνέργεια του Δήμου Πατρέων, του εκπολιτιστικού συλλόγου «Δράση» και αρκετών εθελοντών, αναπλάθεται το δάσος. Σε αυτήν τη δράση συμμετέχουν και οι μαθητές/ριες της Δ΄ τάξης.

Τον Ιανουάριο του 2024 τα παιδιά της Δ΄ τάξης αλλά και της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, με τις δασκάλες τους, Βάλια Τσαγκαράκη και  Κατερίνα Καραγκούνη, επισκέφτηκαν την περιοχή του Πλατανόδασους με οδηγό τον κ. Χάρισον ο οποίος τους ξενάγησε και τους μίλησε για τα σχέδιά του για το δάσος. Το Μάρτιο του 2024 η μικρή, αλλά φίλεργη, ομάδα της Δ΄ ανέλαβε να φυτέψει περίπου 40 φυτά Leymus arenarius blue στο χώρο όπου είχε ξεκινήσει τη φύτευση η εθελοντική ομάδα. Με αρωγούς τον Πολιτιστικό  Σύλλογο «Δράση» και το τμήμα Περιβαλλοντικής της Α/βάθμιας Εκπ/σης τα παιδιά έχουν γίνει εθελοντές, αποδεικνύοντας ότι τίποτα δεν είναι δύσκολο, αφού με τη συνεργασία και την εργασία στη φύση, η ζωή στο σχολείο αποκτά άλλο ενδιαφέρον. Η σημασία του εθελοντισμού και της υιοθέτησης του γειτονικού Πλατανόδασους από τα παιδιά του σχολείου είναι πέρα για πέρα σημαντική. Το δάσος δεν είναι κάτι γενικό και απρόσωπο, αλλά ένας χώρος στον οποίο όλοι συναντιόμαστε, παίζουμε, αθλούμαστε, στοχαζόμαστε και οφείλουμε να το φροντίζουμε τόσο για μας όσο και για τους άλλους.