ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-23

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Και για την επόμενη σχολική χρονιά η φοίτηση στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι χωρίς προϋποθέσεις και δικαιολογητικά. Όσοι γονείς/κηδεμόνες επιθυμούν, με μια απλή αίτησή τους μπορούν να εγγραφούν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο και στην Πρωινή Ζώνη. Οι μαθητές/τριες που εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι υποχρεωμένοι/ες να παρακολουθούν το πρόγραμμα καθημερινά κι αποχωρούν την ώρα που έχει δηλωθεί στην αίτηση (15:00΄ ή 16:00΄). H φοίτηση των μαθητών/τριών του Ολοήμερου Προγράμματος διακόπτεται όταν ο/η μαθητής/τρια συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες που δε δικαιολογούνται από ιατρική γνωμάτευση, όταν ο γονέας/κηδεμόνας ζητήσει με γραπτή αίτησή του να διακοπεί η φοίτηση του παιδιού ή όταν ο γονέας/κηδεμόνας δεν επικαιροποιήσει την εγγραφή του μαθητή κατά το 2o 15νθήμερο του Νοεμβρίου και το 1o 15νθημερο του Φεβρουαρίου. Δύναται να συγκροτείται τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00), για υποδοχή (7:00-7:15) και ώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (7:15-8:00), σε σχολεία όπου διαπιστώνεται η σχετική ανάγκη. Στο τμήμα αυτό έχουν δικαίωμα συμμετοχής μαθητές/τριες οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι/ες και φοιτούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα. Έτσι, λοιπόν, όσοι γονείς/κηδεμόνες αιτηθούν φοίτηση των παιδιών τους στο Ολοήμερο δεν είναι υποχρεωμένοι να αιτηθούν, φυσικά, και φοίτηση στην Πρωινή Ζώνη. Όμως, όσοι γονείς/κηδεμόνες επιθυμούν να αιτηθούν φοίτηση των παιδιών τους στην Πρωινή Ζώνη, είναι υποχρεωμένοι να ζητήσουν και φοίτηση στο Ολοήμερο.

Αιτήσεις-δηλώσεις για το Ολοήμερο της σχολικής χρονιάς 2022-23 το σχολείο έδωσε σε όλα τα παιδιά χθες κι ανά τμήμα ανεξαρτήτως αν φοιτούν ή όχι τη φετινή σχολική χρονιά σ’ αυτό. Οι γονείς/κηδεμόνες, οι οποίοι επιθυμούν φοίτηση του παιδιού τους το Ολοήμερο, μπορούν το αργότερο μέχρι την Παρασκευή, 13-5-2022, να το δηλώσουν συμπληρώνοντας απλά την εν λόγω αίτηση και καταθέτοντάς τη στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό της/του τάξης/τμήματος. Την Παρασκευή οι υπεύθυνοι των τάξεων/τμημάτων θα μου παραδώσουν όσες αιτήσεις-δηλώσεις έχουν συλλέξει. Το σχολείο με το συνημμένο του παρόντος mail σας στέλνει και σε ψηφιακή μορφή την αίτηση-δήλωση, μήπως τυχόν δεν τη λάβετε για διάφορους λόγους π.χ. επειδή κάποιο παιδί μπορεί να λείπει. Κατά προτίμηση η αίτηση να αποσταλεί στο σχολείο εντύπως κι όχι ηλεκτρονικά. Ηλεκτρονικά, αν για κάποιο λόγο δε γίνεται διαφορετικά.

Τέλος, μην ξεχνάτε, η αίτηση θα πρέπει να έχει συμπληρωμένα τα βασικά και κυρίως να είναι υπογεγραμμένη.

ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΟΛ 2022-23